Trumpa viešnagė

Į ekspoziciją


Į parodos fojė
Tema:
Valstybė
XIV-XVIII
amžiai

Lietuvos Statutai Žydai Lietuvoje
 

Europa šiandien vienijasi. Ką tik įvestas euras. Žymus istorijos teoretikas Jornas Riuzenas klausia: "o kas yra dvasinis euras?" Šį klausimą parafrazuojant galima klausti, o kas apskritai yra Europa? Bet koks atsakymas bus nepakankamas, jei nebus svarstomas Europos ribų klausimas. Geografine prasme  šiandien Europos ribos lyg ir aiškios - rytuose jos eina Uralo ir Kaukazo kalnais, tačiau seniau būta ir kitų geografinių ribų sampratų. Praėjo ištisi šimtmečiai, kol Europos žemėlapiai prisipildė šalių, ypač periferinių, vardų, kol buvo topografiškai pažinti Europos pakraščiai. Paaiškėja, kad Vakarų, Vidurio ir Rytų Europos sąvokoms dažnai suteikiamas ne tik geografinis ar politinis, bet apskritai civilizacinis turinys. Šiandien Europos Sąjungos ribos beveik sutampa su IX a. Karolio Didžiojo imperijos sienomis.   Ar tik ne nuo to laiko  Europa ir yra tapatinama su lotyniškąja Vakarų Europa, paliekant už jos ribų bizantiškosios kultūros kraštus? Tad kiek civilizacijų Europoje:  viena lotyniškoji ar dvi - lotyniškoji ir bizantiškoji? Lietuva, sukūrusi valstybę, vienintelė Europoje apie 200 metų nesikrikštijo, išlikdama pagoniška. Tad gal Lietuva buvo sukūrusi trečią, nors ir neišsivysčiusią Europos civilizaciją? Bet kuriuo atveju, Lietuva paskutinė Europoje priėmė krikštą, tapo   ryčiausia  lotyniškosios kultūros šalimi ir vėlyviausia  Vidurio Europos dalimi, būtent  per LDK ėjo riba tarp katalikybės ir stačiatikybės. Lietuva pirmoji 1990 m.  išsivadavo iš Sovietų imperijos. Gal dėl visų šių aplinkybių  būtent Lietuvoje kyla klausimas apie Europos civilizacijas? O turint galvoje, kad  šiandien prancūzų mokslininkai būtent Lietuvoje, šalia jos sostinės Vilniaus, suranda geografinį Europos centrą Lietuvai rūpi ir geografinės Europos ribos.

Pasirodo, kad į šiuos klausimus atsakyti leidžia pačios Lietuvos paveldas - Vilniaus Universiteto bibliotekoje  yra saugoma didžiulė Europos kartografijos klasikos  kolekcija.

Į parodos struktūrą Baltai Valstybė Visuomenė Liaudies kultūra Elito kultūra Kraštovaizdis ir architektūra Religija Intelektas Menas Lietuva pasaulyje Kita
Šiam tinklalapiui tekstus ir iliustracijas pateikė Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas.

Ekspozicija Ekskursijos svetainėje galite pamatyti ekspozicijos maketą, jos struktūrą ir kai kuriuos tinklalapius. Ekspoziciją tvarko Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas.

© Vilniaus Universitetas

Lietuvos kultūros paveldo tūkstantmečio virtuali paroda:
[Parodos pradžia] [Parodos fojė] [Trumpa apžvalga] [Parodos schema] [Paaiškinimai lankytojui] [Informacija]


© Matematikos ir informatikos institutas, 1998-2000. Į parodos fojė
Adresas ryšiams: nerute@ktl.mii.lt. Tinklalapis atnaujintas 2008.10.17