Trumpa viešnagė

 

Į parodos fojė
Tema:
Kraštovaizdis
XVI-XX
amžiai

kultūros paveldas ir dabarties vertybės gražiausiose Lietuvos vietovėse Bažnyčia ir valstybė

 


ObservatorijaVilniaus senamiestis yra Europos paveldo sudėtinė dalis, o senasis universiteto pastatų ansamblis išsidėstęs senamiesčio kvartale tarp Universiteto, Skapo, Pilies ir Šv. Jono gatvių, yra autentiškiausia, tapybiška ir labiausiai reprezentacinė jo dalis. Universitete dirbo ir gyveno tokie Lietuvos mokslo ir meno korifėjai, kaip pirmasis akademijos rektorius Petras Skarga, teologai Žygimantas Liauksminas, Albertas Kojelavičius-Vijūkas, poetas Motiejus Kazimieras Sarbievijus, astronomai Tomas Žebrauskas ir Martynas Počobutas, tapytojas  Pranciškus Smuglevičius ir kt.

Šiuose istoriniuose rūmuose be pertrūkioObservatorijos kiemas jau 429 m. veikia vienas įžymiausių Lietuvos mokslo ir kultūros židinių - universiteto biblioteka, nuo 1631 m. - spaustuvė, nuo Lietuvos krikšto pradžios savo dienas skaičiuoja Vilniaus senamiesčio perlas - Šv. Jono bažnyčia. Vilniaus senamiestyje isikūrusiame universiteto ansamblyje harmoningai dera gotika, renesansas, barokas ir klasicizmas, pagrindiniai Vilniaus architektūros stiliai.

Iš uždaro, jaukaus Observatorijos kiemo, kurio panoramą puošia puikus tapybiškas senosios observatorijos fasadas atsiveria iškilmingas vaizdas į Didįjį kiemą, į jo dinamišką erdvę su neprilygstamu Šv. Jono bažnyčios fasadu. Šalia - M.K. Sarbievijaus vardo kiemas: autentiškos XVI a. mūro sienos su dviejų aukštų kontraforsais, paminkline lenta poetui humanistui M.K. Sarbievijui. Taip bus galima susipažinti su visais 12 Vilniaus universiteto architektūrinio ansamblio kiemų. Atskirai turėtume pažymėti puikius vidaus interjerus. Visa tai sudaro nedalomą visumą ir yra vientisas, užbaigtas architektūros ir dailės kūrinys. Per universiteto ansamblio architektūrą, dailę atsiskleidžia daugianacionalinio Vilniaus kultūros paveldas.

  Garso įrašas Pasakojimas

Į parodos struktūrą Baltai Valstybė Visuomenė Liaudies kultūra Elito kultūra Kraštovaizdis ir architektūra Religija Intelektas Menas Lietuva pasaulyje Kita
Trumpa ekskursija Šiam tinklalapiui tekstą ir iliustracijas pateikė Vilniaus universiteto biblioteka.

Išsamus supažindinimas Išsamiam susipažinimui kviečiame aplankyti "Interneto" svetainę Vilniaus universiteto architektūrinis ansamblis. Jūs turėsite galimybę išsamiau susipažinti su Vilniaus miesto senamiesčiu. Tekstai pateikiami lietuvių ir anglų kalbomis. 
Svetainę tvarko Vilniaus universiteto biblioteka.


Lietuvos kultūros paveldo tūkstantmečio virtuali paroda:
[Parodos pradžia] [Parodos fojė] [Trumpa apžvalga] [Parodos schema] [Paaiškinimai lankytojui] [Informacija]


© Matematikos ir informatikos institutas, 1998-2002. Į parodos fojė
Adresas ryšiams: nerute@ktl.mii.lt. Tinklalapis atnaujintas 2008.10.20