Trumpa viešnagė

Į apžvalginę ekskursiją

Į parodos fojė
Tema:
Visuomenė
XIII - XX
amžiai

Lietuva ir Europos ribos žemėlapiuose Lietuvos rusų kultūra


Mūsų tinklalapiai pasakoja apie Lietuvos žydus, dažnai vadinamus litvakais. Per beveik 700 gyvenimo Lietuvoje metų žydai sukūrė turtingą, įvairialypę kultūrą. 

Vilniaus Gaonas Elijahu

Religinė Lietuvos žydų kultūra praturtino pasaulio žydiją. Lietuvoje gyveno ir kūrė daugelis žymių judaizmo mokslininkų, rabinų. Vilniaus Gaonas Elijahu buvo vienas žymiausių visų laikų talmudistų. Lietuvoje veikė pasaulinio garso dvasinės akademijos - ješivos, į kurias studijuoti suvažiuodavo jaunuoliai iš daugelio šalių. Vilniuje įvairiais laikotarpiais buvo virš 250 sinagogų.

Litvakai įnešė svarų indėlį į judaizmo plėtrą, o Vilnius buvo pavadintas Lietuvos Jeruzale.

Lietuvos žydai išugdė ir labai turtingą pasaulietinę kultūrą, praturtinusią ne tik Lietuvos, bet ir visos žmonijos kultūrą. Litvakai kalbėjo jidiš kalba, sukūrė žymių literatūros kūrinių. Lietuviškasis jidiš variantas laikomas literatūrinės jidiš kalbos pagrindu. Lietuvoje spausdintos judaikos knygos paplito visame pasaulyje. Garsėjo Vilniaus bibliotekos. Pasaulyje buvo žinomos judaikos mokslo įstaigos, pirmiausia - žydų mokslinis institutas JIVO. Svaų indėlį į dailės ir muzikos istoriją įnešė Jaša Cheifecas, Žakas Lipšicas, Chajimas Sutinas ir daugelis kitų. Lietuvos litvakai emigrantai Izraelyje, JAV, Pietų Afrikoje ir kitur tapo žymiais mokslininkais, visuomenės veikėjais, politikais. Hitlerinė okupacija sunaikino Lietuvos žydus ir jų kultūrą; čia išliko mažiau nei 10% žydų.

Architektūros šedevras - Didžioji Vilniaus sinagoga

 Paneriai - viena baisiausių žydų žudynių vietų Europoje. Panerių memorialo nuotrauka.

Sovietmečiu dėl kultūros genocido sunyko tai, kas buvo išlikę. Atkūrus nepriklausomybę,1990 m. prasidėjo žydų bendruomenės atgimimas, bandoma atkurti kultūros paveldą. Tai ne tik mūsų duoklė istorijai, bet ir  pareiga pasaulio žydijai - unikali litvakų kultūra neturi žūti. 1965 m. Niujorke prof. M. Vainraichas sakė: "Pasaulio žydijos likimas priklauso nuo to, kokiu mastu Jeruzalės, Maskvos, Buenos Airių ir ypač Niujorko žydus apims Lietuvos Jeruzalės dvasia".

Tikimės Jūsų dėmesio mūsų tinklalapiams.

 

Į parodos struktūrą Baltai Valstybė Visuomenė Liaudies kultūra Elito kultūra Kraštovaizdis ir architektūra Religija Intelektas Menas Lietuva pasaulyje Kita
Šiam tinklalapiui tekstus ir iliustracijas pateikė Lietuvos žydų bendruomenė.

Ekskursija Ekskursijos Žydai Lietuvoje metu sužinosite daug įdomaus iš Lietuvos žydų bendruomenės praeities, religinės tradicijos, kalbos, kultūrinės veiklos. Pristatytas Vilnius - Lietuvos Jeruzalė; rasite daug unikalių paveikslų, iliustracijų, garso įrašų.   Svetainę tvarko Multimedia centras humanitarams Matematikos ir informatikos institute.


Lietuvos kultūros paveldo tūkstantmečio virtuali paroda:
[Parodos pradžia] [Parodos fojė] [Trumpa apžvalga] [Parodos schema] [Paaiškinimai lankytojui] [Informacija]


© Matematikos ir informatikos institutas, 1998-2000. Į parodos fojė
Adresas ryšiams: nerute@ktl.mii.lt. Tinklalapis atnaujintas 2008.10.27