Tradicijos Tradicijos

Savitumai Savitumai Simbolika Simbolika Galerija Galerija

    


 

 

Laidotuvėms skirta aštuonnytė "žėlobna" lovatiesė, austa 1987 m., Juodaičiuose, Jurbarko r., kabinta ant sienos, ES, b. 1889(14), nuotrauka autorės, 1996

XX a. Lietuvoje tekstilės spalvoms priskiriamos savitos reikšmės. Audinių spalvos buvo siejamos su kitais papročių simboliniais įvaizdžiais. Buvo žinoma liturginių apeigų bei reikmenų simbolika. Pažiūrėkime, kaip, lauko tyrimų duomenimis, žmonės interpretavo spalvų reikšmes. Kokių spalvų audiniai tiko per vestuves, krikštynas, laidotuves, dideles religines šventes?

Visoje Lietuvoje žinoma baltos spalvos audinių reikšmių. Raudona spalva buvo apsaugos simbolis ir daiktą išskiriantis ženklas. Žalia spalva siejama su gamta, viltimi, vienatve. Violetinė ir juoda spalvos reiškia liūdesį, o auksinė — dorybės, garbės spalva.

Reikia pažymėti, kad, lauko tyrimų duomenimis, XX a. spalvų reikšmių žinoma nedaug. Išskirtiniausios laidotuvėms naudotų audinių spalvų reikšmės. Šiuolaikinėje etninėje kultūroje labai savita geltonos spalvos kategorija.

Bažnyčioje spalva rodo kalendorinius laikotarpius ir šventes. Lietuvos žmonės interpretavo liturginiams laikotarpiams tinkančių tekstilės spalvų simboliką. Be to, spalvų apibūdinimai siejosi su socialiniais veiksniais ir socialinėmis aplinkybėmis. Sakoma: „biedno žmogaus tamsios spalvos“,194 lietuviškos yra Lietuvos Respublikos vėliavos spalvos. 195 196

Galime pastebėti, kad spalvų simbolikos reikšmės yra savitas agrarinės visuomenės krikščionybės tiesų supratimas. Reikšmingiausi buvo balti audiniai. Vieni iš žinomiausių tarp įvairių spalvų tekstilės simbolių šiandien yra lietuviškais vadinami raštai, marginti Lietuvos Respublikos vėliavos arba joms artimomis spalvomis.